Czy studia są potrzebne, żeby zostać dietetykiem?

W ostatnich latach jednym z popularniejszych kierunków stała się dietetyka. Studia licencjackie lub magisterskie nie są jedyną formą nauki o prawidłowym żywieniu. Czy kursy lub szkolenia dają uprawnienia do wykonywania zawodu dietetyka?

Specjalista od chorób cywilizacyjnym

Duże zainteresowanie studiami z dietetyki nie jest przypadkowe. To efekt rosnącego zapotrzebowania na porady dietetyczne. Jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych jest otyłość. Na tej liście znajdują się także alergie, w tym pokarmowe. Obie choroby wymagają indywidualnego podejścia do pacjenta. Dietetyka uczy zasad zdrowego odżywiania, ale nie ma jednej recepty dla wszystkich. Za otyłością czy też alergiami kryje się szereg problemów, zarówno psychicznych jak i fizycznych. To dlatego tak ważne jest, aby osoba, szukająca wsparcia, znalazła specjalistę, nie zaś dietetyka amatora.

Studia z dietetyki, czyli patrz na dyplom

Szukasz fachowca z konkretnej dziedziny? Interesuj się tym, jakie ma wykształcenie i opinię w środowisku. Jeśli potrzebujesz porady dietetycznej, nie wahaj się pytać potencjalnego specjalistę o jego uprawnienia. Uważasz, że dietetyk powinien mieć ukończone studia licencjackie lub magisterskie? Rzeczywiście, tylko takie osoby są zatrudniane w placówkach państwowych. Prywatne przychodnie rządzą się swoimi prawami. To właściciel takiego miejsca decyduje o przydziale ról. Dietetykiem może więc nazywać osobę, która ukończyła tylko kursy internetowe. Stąd wielu samozwańczych trenerów żywienia, coachów od diet i trenerów personalnych.

Układanie diety przez fachowca

Uważasz, że osoba, która chce schudnąć, powinna przede wszystkim gubić zbędne kilogramy? To nie jest takie proste. Studia z dietetyki nauczą, jak zrobić to mądrze i etapami. Szybki efekt zwykle jest krótkotrwały. Co więcej, popularne, radykalne diety nie tylko nie dają pożądanych efektów na długo. Są też często niebezpieczne dla zdrowia. Dietetyka to bardzo rozległa dziedzina. Znajdziesz w niej elementy medycyny, technologii żywności, psychologii. Absolwent studiów, wyposażony w taką wiedzę, dopasuje dietę pod kątem wieku pacjenta, jego wyników badań, trybu pracy oraz zapotrzebowania energetycznego. Krótkie kursy, które często analizują jedną z popularnych diet, to zdecydowanie za mało.

Analizuj efekty metamorfoz

Szukasz specjalisty, z którym schudniesz? Jeśli znajdziesz zdjęcia przemian, jakie odbyły się pod okiem fachowca, ustal ich wiarygodność. Możesz patrzeć na fotografie osób, które z interesującym cię dietetykiem nie mają nic wspólnego. Spektakularne efekty nie odsłaniają tego, czym okupiony był sukces. Nie wiesz, jak cały proces odbił się na zdrowiu, czy nie używano dodatkowych produktów, ułatwiających spalanie. Imponująca galeria podopiecznych to jedno. Liczą się przede wszystkim kwalifikacje, szkolenia, sukcesy dietetyka.

Powierzając swoje zdrowie, nie możesz działać impulsywnie, pod wpływem reklamy internetowej. Szanujący się dietetyk nie ma nic do ukrycia w kwestii jego uprawnień do wykonywania zawodu.

You May Also Like

Czy noszenie aparatu stałego boli?

Wiele osób, które pragną mieć proste zęby, decyduje się na aparat ortodontyczny.…

Sklep OstroVit – sprawdzona jakość w atrakcyjnej cenie

Zdrowa dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze jest podstawą prawidłowego funkcjonowania…

Jak prawidłowo ugotować makaron?

Smak makaronu zależy zarówno od jego jakości, jak i od tego, w…

Maski ochronne

Obowiązek zakrywania ust i nosa podczas przebywania poza domem stał się faktem.…