Opony zmieniamy przeważnie dwa razy w ciągu roku. W jakim czasie powinniśmy je zmienić? Późna jesień, czyli okres od końca października do połowy listopada to najlepszy czas, aby wymienić opony na zimowe. Natomiast zmiana opon na letnie powinna nastąpić w okresie od połowy marca do końca kwietnia. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie będą warunki pogodowe w danym okresie.

W sezonie, w którym musimy zmienić opony warsztaty samochodowe są często tak zapełnione, że nie sposób umówić się na dogodny termin. Możemy to zrobić samodzielnie, a jeżeli mamy jakiś problem zasięgnąć tylko porady mechanika.

Pierwszym krokiem, którego powinieneś dokonać to przygotować sobie w garażu wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria.

Będą to przede wszystkim : rękawiczki, druciana szczotka, ołówek ( specjalny – smarowy), lewarek oraz dwa rodzaje kluczy: krzyżowy i dynamometryczy. Klucze będą potrzebne do poluzowywania śrub i dokręcania nakrętek.

Od czego zacząć : zostaw swoje auto na biegu, a następnie zaciągnij ręczny hamulec. Następnie poluzuj śruby, używając do tego klucza krzyżowego. Dalej używając lewarka, podnieść samochód w taki sposób, aby opona nie dotykała podłoża.

Zdejmij wszystkie poluzowane śruby, ściągnij koło. Możesz w tym momencie za pomocą ołówka zaznaczyć miejsce na piaście, gdzie znajdowało się kolo. Szczotką drucianą usuń z piasty pozostałą rdzę. Następnie możesz założyć nowo zakupione koło. Teraz nałóż śruby, ale ich nie zakręcaj, tyko lekko dokręć. Opuść samochód, w taki sposób, aby opona się nie ruszała i dotykała ziemi.

Weź do ręki klucz dynamometryczny i zakręć wszystkie śruby i nakrętki, powtarzając tę samą czynność we wszystkich kołach. Na koniec zdejmij lewarek.

You May Also Like

Wymiana szyby samochodowej – kiedy jest to niezbędne?

Rodzaje uszkodzeń szyby samochodowej Z pozoru małe uszkodzenia mogą kwalifikować się do…

Wycieraczki do samochodu – czy koniecznie muszą być oryginalne?

Dobra widoczność na drodze ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowców oraz innych…

Jak znaleźć pomoc drogową w Warszawie?

Warszawa to stolica i jedno z najważniejszych oraz największych miast w Polsce.…

Czym się zajmują mobilne serwisy ciężarówek w Niemczech?

Prowadzenie działalności transportowej często wiąże się z koniecznością przewożenia różnych ciężkich ładunków…