Jakie okno dachowe wybrać?

Głównym zadaniem okien dachowych jest doświetlenie znajdującego się na poddaszu pomieszczenia. Oprócz tego dobrze dobrany produkt może stanowić doskonały element dekoracyjny wnętrza. Wybór okna dachowego dla wielu osób okazuje się problematycznym zadaniem. Musimy bowiem podczas zakupu uwzględnić wiele parametrów. W dzisiejszym poradniku dowiedzą się Państwo, na co zwrócić, szczególną uwagę przy zakupie okien dachowych, jak przygotować konstrukcję dachu. Przedstawimy również najpopularniejsze typy okien dachowych. 

open attic window on a red clay tiled roof

Dopasowanie wielkości i rozmieszczenie okna dachowego 

Polskie Normy skrupulatnie określają jaką wielkość powinny mieć okna w pomieszczeniach mieszkalnych. Określa to stosunek wielkości przeszklenia do powierzchni podłogi i wynosi on minimum 1:8. Maksymalna powierzchnia nie została określona, jednak musimy pamiętać, że zastosowanie zbyt dużej ilości okien, może wiązać się z koniecznością ciągłego stosowania osłon okiennych w słoneczne dni oraz nadmiernym nagrzewaniem w lecie oraz stratami ciepła w zimę.  

Oprócz odpowiedniej wielkości okna dachowego powinniśmy również pomyśleć, o jego odpowiednim rozmieszczeniu. Normy budowlane nie regulują rozmieszczenia okien dachowych, warto jednak kierować się pewnymi zasadami podczas ich aranżacji. Ilość okien zależy przede wszystkim od ilości pomieszczeń, które będą znajdowały się na poddaszu. Aby zapewnić równomierne doświetlenie wnętrza, warto zaplanować minimum 2 okna w różnych miejscach, zamiast jednego większego. 

Parametry okien dachowych

Aby nasze okna dachowe zapewniały komfort użytkownikom, warto przed zakupem poznać parametry, na które warto zwrócić uwagę. Pierwszym z nich jest materiał. Do najpopularniejszych należy drewno, PCV oraz aluminium. Okna wykonane z PCV charakteryzują się niską ceną, dużą wytrzymałością oraz łatwością czyszczenia. Efektownym i bardzo trwałym produktem jest stolarka okienna wykonana z aluminium, niestety jej zakup wiąże się z dużo wyższymi kosztami. Podczas zakupu mamy do wyboru szyby zwykłe, antywłamaniowe, absorpcyjne i refleksyjne.

Bardzo ważnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę podczas wyboru okien dachowych, jest współczynnik przenikania ciepła. Im ten parametr jest niższy, tym mniej energii będziemy tracić przez powierzchnię okna, a co za tym idzie, zaoszczędzimy na ogrzewaniu. W przypadku okien dachowych bardzo ważnym aspektem jest również sposób sterowania. Do wyboru mamy otwieranie manualne, co w przypadku wysoko umiejscowionych okien może być kłopotliwe. W celu zwiększenia komfortu polecamy zastosowanie elektrycznego otwierania okna.

Otwór na okno dachowe

Typy okien dachowych

  • Najbardziej popularną, a zarazem ekonomiczną wersją są okna dachowe obrotowe. Oś obrotu zlokalizowana jest w połowie wysokości skrzydła, co pozwala na jego obrót o 180, dzięki czemu w łatwy sposób umyjemy okno. 
  • Nowszą wersją okna obrotowego, jest model wysokoosiowy. W tym rozwiązaniu oś obrotu zlokalizowana jest mniej więcej w ¾ wysokości skrzydła okiennego. Unoszenie okna odbywa się przy pomocy siłowników, a po otwarciu część skrzydła mieści się w grubości dachu. 
  • W oknach uchylnych oś obrotu umieszczona została w górnej krawędzi okna. Podczas wyboru tego modelu okna dachowego, warto w sąsiedztwie umieścić kolejne, w innym wypadku umycie szyby może być bardzo problematyczne.
  • Kolejnym typem są okna obrotowo-uchylne. To rozwiązanie posiada dwie osie obrotowe. Pierwsza z nich zlokalizowana jest w górnej krawędzi okna i pozwala na uchylenie skrzydła o 30 stopni, z kolei druga umieszczona w połowie okna służy do jego obracania. 
  • Bardziej skomplikowanym rozwiązaniem jest okno kolankowe. Produkt składa się z dwóch części. W ściance kolankowej umieszczone jest okno fasadowe, natomiast w dachu połaciowe. Okno kolankowe daje możliwość otwierania w sposób uchylny i roziweralny. 
  • Okno balkonowe składa się z dwóch części, dolnej, która po otwarciu staje się balustradą oraz dolnej stającej się daszkiem. Ten typ okna montuje się w dachach bez ścianki kolankowej, których kąt nachylenia wynosi między 40, a 50 stopni. 
  • Ostatnią propozycją jest tzw. okno wyłazowe. Model ten otwiera się na bok, umożliwiając w razie potrzeby wyjście na dach. Najczęściej zlokalizowane jest wokół komina, ułatwiając jego naprawę i konserwację.
You May Also Like

Uchwyty i chwytaki do podnoszenia i transportu – do czego je wykorzystamy?

Nie da się ukryć, że praca w halach magazynowych i wielkich fabryka…

Osłony okienne rożnego typu

Przygotowanie atrakcyjnych systemów okiennych, które będą gwarantowały komfort, bezpieczeństwo i prywatność to…

Jak działają laserowe czujniki odległości?

Cyfrowe czujniki odległości to urządzenia, które znalazły zastosowanie w zautomatyzowanej produkcji różnorodnych…

Ochrona mieszkania przed słońcem (markizy, okiennice, folia oraz rośliny)

Należy wiedzieć, że najwięcej gorących promieni wpada do pomieszczeń usytuowanych od południa.…