Wzięcie w leasing samochodu firmowego lub kilku samochodów dla firmy, to obecnie jedno z najczęściej stosowanych przez przedsiębiorców rozwiązań. Nie da się ukryć, że jest to bardzo wygodna forma finansowania, w której przedsiębiorca może korzystać z danego środka trwałego, w zamian za opłacanie comiesięczny rat. Niemniej jednak leasing samochodów wiąże się również z obowiązkiem poprawnego rozliczania się z fiskusem. Tak więc leasing samochodów osobowych- jak rozliczyć VAT?
Leasing samochodów wykorzystywanych w celach prywatnych i zawodowych a VAT
W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć, że leasing samochodów osobowych może być rozliczany z VAT na dwa sposoby. Zależą one przede wszystkim od tego, w jaki sposób wykorzystywane jest auto. Czy przedsiębiorca korzysta z niego jedynie w celach związanych z działalnością gospodarczą? A może jednak i korzysta z niego w celach prywatnych? Warto rozpocząć o sytuacji, w której przedsiębiorca chce rozliczyć VAT od leasingu samochodu wykorzystywanego zarówno w celach służbowych jak i prywatnych. Jest to sposób rozliczenia VAT mieszany. Podatnik może odliczyć jedynie 50% kwoty podatku VAT od raty leasingowej lub innych opłat z nim związanych. Ciekawostką może być fakt, że w tym wypadku nie ma żadnego limitu kwotowego. Oznacza to, że podatnik do końca trwania umowy leasingowej będzie odliczał 50% podatku VAD od każdej faktury. Dodatkowo należy pamiętać, że ograniczenie do 50% związane jest również z wydatkami, które odnoszą się do bieżącej eksploatacji pojazdu, a także do zakupu paliwa.
Leasing samochodów wykorzystywanych do celów służbowych- jak rozliczyć VAT?
Leasing samochodów osobowy będzie rozliczany w nieco inny sposób w momencie, kiedy samochód osobowy będzie jedynie wykorzystywany w celach związanych z działalnością gospodarczą. Wówczas przedsiębiorca nabywa pełne prawo do odliczenia całościowego podatku VAT. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o raty leasingowe, ale przede wszystkim także o pozostałe wydatki, włącznie z paliwem. Warto jednak pamiętać, że wykorzystanie auta w celach związanych z działalnością gospodarczą musi być odpowiednio udokumentowane i udowodnione. Przedsiębiorca musi więc:
- zgłosić pojazd do urzędu skarbowego jako pojazd firmowy- formularz VAT-26
- prowadzić drobiazgową ewidencję przebiegu pojazdu
- przygotować regulamin korzystania z pojazdu w firmie