Woman wearing a mask is using a smartphone in a cafe.She is at risk of being infected with the Covid-19 virus.

Obowiązek zakrywania ust i nosa podczas przebywania poza domem stał się faktem. Czas zatem zadbać o odpowiednie zaopatrzenie, tak by zapewnić sobie maksymalny komfort, ale przede wszystkim zachować środki ostrożności. Oczywiście opatentować do zakrycia wyznaczonych części twarzy można chociażby chustkę, apaszkę, czy też szalik. Znacznie wygodniejsze mogą się jednak okazać maski ochronne, których na rynku znajdziemy kilka rodzajów. Profesjonalne maseczki, łatwo się zakłada i zdejmuje, a także pozwalają uniknąć sytuacji, zsuwania się materiału i odkrywania twarzy. 

Maski ochronne – przed czym i jak nas chronią? 

Noszenie masek ochronnych do twarzy ma pomóc zapobiec chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową. Ich rolą jest zabezpieczenie górnych dróg oddechowych, dlatego ważne, aby były dobrze dopasowane do twarzy, bo tylko wówczas zapewnią odpowiednią ochronę. Przez maseczkę ochronną nie przedostają się, żadne cząsteczki wytwarzane na przykład przez kaszel do środowiska, dzięki czemu osoba ją stosująca nie rozprzestrzenia bakterii i wirusów. Oczywiście jest to jedno z działań profilaktycznych, które powinno iść w parze z zachowaniem właściwej higieny. Taka profilaktyka jest kluczowa, by zahamować stan pandemii koronawirusa. 

Jaką maskę ochronną wybrać? 

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów masek ochronnych do twarzy. Do najpopularniejszych należą jednorazowe maseczki chirurgiczne. Można je użytkować przez ograniczony czas, czyli do kilkunastu minut lub maksymalnie godziny. Dlatego w tym przypadku ważne jest zaopatrzenie się w większą ich ilość, by mogły być regularnie zmieniane. Obecnie w związku z dużym zapotrzebowaniem, popularność zdobywają również maseczki bawełniane. Przede wszystkim dlatego, że ich produkcja jest stosunkowo prosta, dzięki czemu pojawiły się w ofertach wielu sklepów, butików, a także są szyte przez osoby prywatne w warunkach domowych. Mogą występować w prostej postaci jednokolorowej lub wzorzystej, co czyni je wówczas bardziej designerskimi, wszytko zależy od tego jaki materiał zostanie zastosowany. Ich kolejnym atutem jest, fakt, że nadają się do wielokrotnego użytku. W tym przypadku, ważne jest jednak, by były odpowiednio dezynfekowane. Na to sposobów jest co najmniej kilka, a najprostszym jest wypranie w minimum 60 stopniach Celsjusza. Ponadto na rynku dostępne są maski z filtrami i antysmogowe. Te z kolei dodatkowo zapewniają ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza. Wybór właściwej maski ochronnej ( półmaski ) jest kwestią indywidualną. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim, jak często wychodzimy poza miejsce zamieszkania i jak długo przebywamy na zewnątrz.

You May Also Like

Czy noszenie aparatu stałego boli?

Wiele osób, które pragną mieć proste zęby, decyduje się na aparat ortodontyczny.…

Sklep OstroVit – sprawdzona jakość w atrakcyjnej cenie

Zdrowa dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze jest podstawą prawidłowego funkcjonowania…

Czy studia są potrzebne, żeby zostać dietetykiem?

W ostatnich latach jednym z popularniejszych kierunków stała się dietetyka. Studia licencjackie…

Jak prawidłowo ugotować makaron?

Smak makaronu zależy zarówno od jego jakości, jak i od tego, w…