Obecna medycyna z roku na rok coraz bardziej rozwija się, stosując innowacyjne i nowoczesne metody diagnostyczne. To oczywiście zasługuje na wielkie pochwały i uznanie, ale jednocześnie nic dziwnego, że ludzie mają problemy z zapamiętywaniem wszystkich przekazywanych informacji. Dlatego tym razem wyjaśniamy, czym jest diagnostyka prenatalna i dlaczego warto z niej korzystać.

Badania płodu

W najprostszym ujęciu diagnostyka prenatalna polega na przeprowadzaniu badań płodu. Wykonuje się je w bardzo wczesnym okresie ciąży, czyli w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Umożliwiają one wykrycie wielu chorób genetycznych i wrodzonych, między innymi zespół Downa. Pozwalają również na kontrolę stanu płodu i zauważenie różnego rodzaju wad i nieprawidłowości.

Dwie grupy badań prenatalnych

Diagnostyka prenatalna charakteryzuje się przeprowadzaniem dwóch rodzajów badań – inwazyjnych i nieinwazyjnych. Czym są ich cechy charakterystyczne? Czy warto się obawiać ich przeprowadzenia? Wyjaśniamy!

Badania inwazyjne

Ich znak rozpoznawczy to mniejsza bądź większa ingerencja w ludzki organizm. Fakt ten często odstrasza kobiety przed wykonaniem tego typu badań. Jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, że pomimo oczywistego ryzyka powikłań, medycyna cały czas rozwija się, przez co regularnie zmniejsza się zagrożenie wystąpienia groźnych skutków ubocznych.

Sporą popularnością cieszy się amniopunkcja polegająca na pobraniu płynu owodniowego. Warto też zwrócić uwagę na możliwość wykonania biopsji komórki. W tym przypadku lekarze pobierają wyciek kosmówki płodu. Jeśli chodzi o badania inwazyjne w przebiegu diagnostyki prenatalnej, kobiety często decydują się także na fetoskopię oraz kordocentezę.

Badania nieinwazyjne

Są to bez wątpienia bezpieczniejsze badania ze względu na brak inwazyjności, dzięki czemu odgrywają one bardzo ważną rolę w diagnostyce prenatalnej. Mowa tu między innymi o wykonywaniu różnego rodzaju testów, takich jak podwójne, potrójne, zintegrowane, czy PAPP-A. Skuteczne są również tradycyjne badania USG cieszące się dużym (być może nawet największym) zaufaniem kobiet w ciąży. W ich trakcie używa się całkowicie bezpiecznych dla mamy i dziecka fal dźwiękowych. Ta metoda pozwala uzyskać dokładny obraz w czasie rzeczywistym na ekranie specjalnego urządzenia.

You May Also Like

Czy noszenie aparatu stałego boli?

Wiele osób, które pragną mieć proste zęby, decyduje się na aparat ortodontyczny.…

Sklep OstroVit – sprawdzona jakość w atrakcyjnej cenie

Zdrowa dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze jest podstawą prawidłowego funkcjonowania…

Czy studia są potrzebne, żeby zostać dietetykiem?

W ostatnich latach jednym z popularniejszych kierunków stała się dietetyka. Studia licencjackie…

Maski ochronne

Obowiązek zakrywania ust i nosa podczas przebywania poza domem stał się faktem.…