Pompa hydrauliczna jest precyzyjnym urządzeniem wyporowym, które zwiększa ciśnienie w układzie hydraulicznym. Ciecz przepływa przez pompę jednokierunkowo, wchodząc na jednym końcu cylindra i wychodząc na drugim końcu. Istnieje kilka różnych typów pomp do różnych zastosowań. Niektóre powszechne zastosowania obejmują maszyny używane przez ekipy drogowe do budowy nowych lub utrzymania istniejących dróg, ciężkie pojazdy, takie jak dźwigi, koparki, wywrotki oraz układy wspomagania kierownicy w samochodach osobowych i ciężarowych. Dodatkowo są one używane wraz z wielkogabarytowym sprzętem, takim jak buldożery i kombajny.

Pompy hydrauliczne – awarie pomp hydraulicznych w maszynach budowlanych

Buldożery, koparki i inny ciężki sprzęt są szczególnie narażone na awarie spowodowane niskim lub wysokim poziomem oleju. Często pompy hydrauliczne ulegają awarii z powodu ciągłych zmian ciśnienia w wyniku zmiany lepkości płynu hydraulicznego wraz ze wzrostem temperatury podczas użytkowania maszyny w czasie. W ciężkim sprzęcie budowlanym, takim jak spychacze i koparki, które pracują nieprzerwanie przez wiele godzin lub dni, temperatury robocze wewnątrz pompy stają się bardzo wysokie z powodu ciągłego ciśnienia wywieranego na ruchome części wewnątrz pompy hydraulicznej. Jeśli poziom oleju jest zbyt niski, pompa hydrauliczna ulegnie awarii z powodu niskiego ciśnienia oleju wywieranego na wewnętrzne części ruchome, które zostały zaprojektowane do pracy w warunkach wysokiego ciśnienia. Jeśli w pompie hydraulicznej zabraknie oleju, przegrzeje się ona i ulegnie poważnemu zużyciu wewnętrznemu już po kilku minutach pracy bez wystarczającej ilości oleju chłodzącego wewnątrz pompy hydraulicznej. Pompy hydrauliczne mogą również ulec awarii, jeśli w zbiorniku rezerwowym nie ma wystarczającej ilości oleju. Taka sytuacja może wystąpić, jeśli w układzie występuje nieszczelność, która wpuszcza do niego powietrze, obniżając poziom płynu poniżej normalnych warunków pracy, lub jeśli zastosowano olej o niewłaściwej klasie/lepkości (np. olej silnikowy 10W-30 zamiast 10W-60).

Podział pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne mogą być klasyfikowane na różne sposoby, w tym według metody, w jaki sposób wytwarzają ciśnienie i jak duże ciśnienie wytwarzają. Pompy śrubowe, pompy tłokowe i pompy łopatkowe to trzy główne rodzaje pomp hydraulicznych stosowanych obecnie w ciężkim sprzęcie.

Pompa hydrauliczna śrubowa

Ten typ pompy jest również nazywany obrotową pompą wyporową. Urządzenie składa się z dwóch zazębiających się kół zębatych z zębami zaprojektowanymi do ciągnięcia płynu przez system wzdłuż jego osi. Pompa śrubowa, taka jak ta zamontowana na spychaczu, zawiera wewnętrzne zawory, które zapobiegają utracie ciśnienia, gdy maszyna nie jest obciążona. Okrągłe kanały olejowe wewnątrz obudowy powodują, że ciecz obraca się w jednym kierunku, gdy wpływa na jednym końcu i wypływa w dokładnie przeciwnym kierunku na drugim końcu. Tego typu pompy są zazwyczaj stosowane w maszynach budowlanych, ponieważ wytwarzają wysokie ciśnienie w dużym zakresie przepływu. Ten typ pompy hydraulicznej może wytwarzać ciśnienie do 33 000 psi (227 MPa) przy natężeniu przepływu do 189 l/min (50 gpm).

Pompa hydrauliczna łopatkowa

Pompa łopatkowa to kolejne urządzenie wyporowe, które w swojej konstrukcji wykorzystuje wirnik i stojan. Wirnik ma kształt cylindryczny i zawiera ustawione pod kątem łopatki. Gdy wirnik obraca się wewnątrz stojana, skośne powierzchnie powodują przemieszczenie lub podciśnienie w określonych obszarach, tworząc ssanie lub ciśnienie w różnych komorach układu. Pompy łopatkowe są stosowane w ciężkim sprzęcie, takim jak koparki i wywrotki, ze względu na ich wysoki stosunek mocy do masy i kompaktową konstrukcję, która dobrze nadaje się do zastosowań mobilnych, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Wytwarzają one wysokie ciśnienia do 15 000 psi (105 MPa) przy natężeniu przepływu do 2.100 l/min (581 galonów USA/min).

SONY DSC

Pompy hydrauliczne tłokowe z wtryskiem oleju

Ten typ pompy również zawiera wewnętrzne zawory i wykorzystuje uszczelnioną komorę, aby zapobiec utracie ciśnienia, gdy maszyna nie jest obciążona. Urządzenie składa się z cylindra z tłokami, które poruszają się tam i z powrotem wewnątrz komory. Podczas ruchu tłoki dostarczają olej z jednej strony cylindra do drugiej wzdłuż jego osi. Ruchome części wewnątrz tego typu pompy są smarowane olejem pobieranym z oddzielnego zbiornika. W ciężkim sprzęcie, takim jak buldożery, stosuje się pompy tłokowe z wtryskiem oleju, ponieważ wytwarzają one niższe ciśnienia w mniejszych zakresach przepływu niż pompy śrubowe lub łopatkowe, co sprawia, że lepiej nadają się do powolnych, precyzyjnych ruchów. Wytwarzają ciśnienie do 6,000 psi (41 MPa) przy natężeniu przepływu do 300 L/min (80 gpm).

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

You May Also Like

Uchwyty i chwytaki do podnoszenia i transportu – do czego je wykorzystamy?

Nie da się ukryć, że praca w halach magazynowych i wielkich fabryka…

Osłony okienne rożnego typu

Przygotowanie atrakcyjnych systemów okiennych, które będą gwarantowały komfort, bezpieczeństwo i prywatność to…

Jak działają laserowe czujniki odległości?

Cyfrowe czujniki odległości to urządzenia, które znalazły zastosowanie w zautomatyzowanej produkcji różnorodnych…

Ochrona mieszkania przed słońcem (markizy, okiennice, folia oraz rośliny)

Należy wiedzieć, że najwięcej gorących promieni wpada do pomieszczeń usytuowanych od południa.…