Wymiana szyby samochodowej – kiedy jest to niezbędne?

Rodzaje uszkodzeń szyby samochodowej

Z pozoru małe uszkodzenia mogą kwalifikować się do wymiany szyby samochodowej. Dojść do nich może np. podczas jazdy, gdy niewielkie kamienie zostaną wystrzelone z dużą prędkością spod kół pojazdu jadącego przed nami. Coraz częściej pęknięcia są spowodowane przez trudne warunki pogodowe. Silne burze, które obfitują w grad o ponadprzeciętnej wielkości, są przyczyną wielu zniszczeń i uszkodzeń aut, które zaparkowane są na dworze. Wtedy najczęściej nie tylko w grę wchodzi wymiana szyby samochodowej, ale również wizyta u lakiernika i naprawa karoserii.

Przyjęło się, że niewielkich pęknięć czy odprysków nie trzeba się obawiać. Kwalifikują się one do zwykłych napraw. Jednak ubytki lub uszkodzenia większe niż moneta pięciozłotowa powinna skłonić nas do umówienia wizyty w specjalnym serwisie specjalizującym się w wymianach szyb samochodowych. Jeśli nie znamy się na autach zbyt dobrze i trudno nam ocenić szkody, to najlepiej od razu podjechać na konsultację do specjalisty i nie ryzykować całkowitym zniszczeniem szyby.

Jak wybrać dobry serwis z wymianą szyb samochodowych?

Przede wszystkim warto skupić się na opiniach klientów i latach doświadczeń. Dobra usługa na pewno będzie doceniona i zauważona, ponieważ nie jest ona prosta. Przy wymianie szyby ważny jest klej. Musi być on sztywny, by utrzymać szybę w miejscu, ale nie powinien uniemożliwiać jej drobnych ruchów. Podczas jazdy konstrukcja auta pracuje, dlatego zbyt sztywne zamocowanie szyby grozi pęknięciem. Odpowiednie przyklejenie szyby zapobiegnie też dostawaniu się wody i wilgoci do środka pojazdu.

Kolejnym aspektem poprawnej wymiany szyby jest jej proste zamontowanie. Jakiekolwiek krzywizny zwiększają ryzyko ponownego uszkodzenia w wyniku pojawiających się napięć. Dobry serwis to też taki, który wykonuje kalibrację systemu ADAS, bądź informuje o tym, że w miejsce szyby podgrzewanej należy wstawić taki sam rodzaj.

Pęknięta szyba, a możliwość poruszania się po drodze

Bagatelizowanie nawet niewielkich pęknięć czy ubytków może skutkować zabraniem dowodu rejestracyjnego i mandatem, gdy funkcjonariusz dostrzeże na szybie charakterystyczne „pajączki”. Co więcej, auto nie przejdzie przeglądu. Często zapominamy o terminie, w którym trzeba zgłosić się do stacji kontroli pojazdów. Wymiana szyby na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem. Nie warto zatem ryzykować dodatkowych kosztów jak mandat bądź zatrzymanie dokumentów.

Podsumowując, wszelkie uszkodzenia na szybie powinien ocenić specjalista ze sprawdzonego serwisu i w razie potrzeby zlecić jej profesjonalną wymianę. Nie należy oszczędzać na tej usłudze, ponieważ wpływa ona na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów podczas jazdy.

You May Also Like

Wycieraczki do samochodu – czy koniecznie muszą być oryginalne?

Dobra widoczność na drodze ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowców oraz innych…

Jak samodzielnie zmienić opony?

Opony zmieniamy przeważnie dwa razy w ciągu roku. W jakim czasie powinniśmy…

Jak znaleźć pomoc drogową w Warszawie?

Warszawa to stolica i jedno z najważniejszych oraz największych miast w Polsce.…

Czym się zajmują mobilne serwisy ciężarówek w Niemczech?

Prowadzenie działalności transportowej często wiąże się z koniecznością przewożenia różnych ciężkich ładunków…