Ochrona mieszkania przed słońcem (markizy, okiennice, folia oraz rośliny)

Należy wiedzieć, że najwięcej gorących promieni wpada do pomieszczeń usytuowanych od południa. Są one jeszcze dotkliwsze, kiedy mieszkanie znajduje się na piętrze. Wówczas żar doskwiera przez cały dzień. Jak się przed nim chronić? Poznajmy takie oto sposoby:

1). Markizy – najskuteczniejsze są markizy zewnętrzne, kilkakrotnie lepiej chronią wnętrze domu od żaluzji wewnętrznych, ponieważ absorbują promienie słoneczne już przed szybą i nie dopuszczają do nadmiernego nagrzania się pokoju. Ochrona będzie jeszcze lepsza, kiedy zadbamy o solidne zasłony, najlepiej na podszewce. Warto uszyć je z gładkiej satyny i suto pomarszczyć. Staną się wówczas mocniejszą zaporą przed słońcem. Warto wyróżnić markizę Fakro, która skutecznie chroni przed słońcem i zabezpiecza okna. Ponadto pięknie się prezentuje.

2). Okiennice – przed wielu laty miały je prawie wszystkie domy jednorodzinne. Obecnie stosuje się je głównie w krajach śródziemnomorskich, a przecież ich mieszkańcy doskonale wiedzą, jak chronić się przed upałem. Możemy wybrać model, który u nas sprawdzi się najlepiej. Okiennice szczebelkowe mają spore prześwity, więc nie odetną całkowicie mieszkania od światła. Z kolei tzw. płycinowe w pełni zasłonią okna.

3). Folia na okna z aluminium – nakleja się ją na szyby. Nie pozwala promieniom słonecznym przedostać się do pomieszczenia. Dzięki temu temperatura w mieszkaniu może obniżyć się nawet o kilka stopni. Jest wytrzymała i odporna na zarysowania.

Dodatkowa uwaga – nie zapominajmy o roślinach. Jeśli na parapecie ustawimy kilkanaście donic z kwiatami, to stworzymy z nich żywą zieloną zasłonę. Poza tym wyparowują one spore ilości wody. Na przykład dorodna palma czy fikus wydziela do atmosfery w ciągu 12 godzin czasu ponad litr wody. Do roślin, które świetnie nawilżają powietrze, należą również cibory, skrzydłokwiaty, paprocie. Kwiaty mają też tę zaletę, że są bardzo dekoracyjne.

You May Also Like

Uchwyty i chwytaki do podnoszenia i transportu – do czego je wykorzystamy?

Nie da się ukryć, że praca w halach magazynowych i wielkich fabryka…

Osłony okienne rożnego typu

Przygotowanie atrakcyjnych systemów okiennych, które będą gwarantowały komfort, bezpieczeństwo i prywatność to…

Jak działają laserowe czujniki odległości?

Cyfrowe czujniki odległości to urządzenia, które znalazły zastosowanie w zautomatyzowanej produkcji różnorodnych…

Jak wybrać płyn do szyb? Na co zwracać uwagę?

Pewnie często spotykacie się z taką sytuacją, że stoicie w hipermarkecie przez…